Melvern celebrates ‘a day at the lake’ during Sunflower Days parade

The Cruz Line Drummers, a high school drum corps from Topeka, has become a tradition at Melvern’s Sunflower Days, performing in the parade and at the bandstand in the park. 

The Sunflower Days parade theme was “A Day at the Lake” in honor of Melvern Lake’s 40th year. The parade was on the last night of the fair Saturday, June 27. Melvern Jr. Highline 4-H Club had this year’s first-place float, depicting club members as fishermen “caught up in 4-H”.

070315-melvern-jr.highliner

Melvern Jr. Highline 4-H Club hauls in a big catch during their day at the lake.

The parade’s second place award went to Grace Bradley and Bryce Marsh in their patriotic all terrain vehicle; third place went to Greg Thill, of Lyndon, driving his 1957 Chevrolet Impala.

070315-melvern-thill-impala

Greg Thill and crew in his 1957 Chevrolet Impala.

Grand marshals of the parade were Roger and Joy Montgomery, chauffeured by Bob Fellows.

070415-melvern-marshal

Grand marshals, Roger and Joy Montgomery, with Bob Fellows.

070315-melvern-color-guard

Osage County American Legion color guard leads the Sunflower Days parade on June 27, 2015.

Sunflower Days games results

Results of Saturday’s games have been released as follows:

Foot Race
Girls

  • Ages 4 and under – Rebecca Barnhardt, first; Braylee Patterson, second; Krylee Criqui, third
  • 5 through 7 – Jordyn Duncan, first; Ava Lacey, second; Kate Wagner, third
  • 8 through 10 – Aleigha Allison, first; Olivia Lacey, second; AnnaLiese Gogadi, third
  • 11 through 13 – Tristen Duncan, first; Adalyn Allison, second; Lexie Bryant, third
  • 14 and up – Brittany Kramer, first; Katie Town, second; Kali Holt, third

Boys

  • Ages 4 and under – Braeden Montgomery, first; Levi Arb, second; Kaden Haines, third
  • 5 through 7 – Zach Criqui, first; Isaac Stout, second; Cale Woodson, third
  • 8 through 10 – Joseph Gogadi, first; Caleb Anschutz, second; Aidon Stout, third
  • 11 through 13 – Keegan Anschutz, first; Colby Lawhorn, second; Cameron Duncan, third
  • 14 and up – Sam Town, first; Kevin Kramer, second; Noah Criqui, third

Shoe Race
Girls

  • Ages 4 and under – Braylee Patterson, first; Rebecca Barnhardt, second; Alexis Rice, third
  • 5 through 7 – Jordyn Duncan, first; Kate Wagner, second; Amelia Arb, third
  • 8 through 10 – Aleigha Allison, first; Kyla Vogeler, second; Olivia Lacey, third
  • 11 through 13 – Becca Rathert, first; Tristen Duncan, second; Adalyn Allison, third
  • 14 and up – Brittany Kramer, first; Katie Town, second; Kali Holt, third

Boys

  • Ages 4 and under – Levi Arb, first; Braeden Montgomery, second; Kaden Haines, third
  • 5 through 7 – Zach Criqui, first; Josiah Gogadi, second; Andrew Allison, third
  • 8 through 10 – Caleb Anschutz, first; Brandon Partridge, second; Joseph Gogadi, third
  • 11 through 13 – Keegan Anschutz, first; Cameron Duncan, second; Colby Lawhorn, third
  • 14 and up – Sam Town, first; Noah Criqui, second; Kevin Kramer, third

Three Legged Race
Girls

  • Ages 4 and under – Kaylee Criqui and Rebecca Barnhardt, first; Alexis Rice and Jasmin Partridge, second
  • 5 through 7 – Rachel Barnhardt and Amelia Arb, first; Ava Lacey and Jordyn Duncan, second; Kate Wagner and Ben Wagner, third
  • 8 through 10 – Olivia Lacey and Kyla Vogeler, first; Olivia Lawhorn and Aleigha Allison, second
  • 11 through 13 – Lexi Bryant and Makayla Kramer, first; Becca Rathert and Abagail, second; Tristan Duncan and Adalyn Allison, third
  • 14 and up – Brittany Kramer and Katie Town, first; Nicole Duncan and Amy Lacey, second; Jennifer Allison and Karen Allison, third

Boys

  • Ages 4 and under – Levi Arb and Braeden Montgomery, first
  • 5 through 7 – Cale Woodson, first; Graham McCarthey and Tristan Forth, second; Josiah Gogadi and Ben Wagner, third
  • 8 through 10 – Caleb Anschutz and Joseph Gogadi, first; Dallen Fatin and Aidan Stout, second; Colten Woodson and Braeden Partridge, third
  • 11 through 13 – Colby Lawhorn and Sam Town, first; Keegan Anschutz and Cameron Duncan, second
  • 14 and up – Sam Town and Kevin Kramer, first; Chris Allison and Jonathan Rice, second; Corban Allenbrand and William Beliles, third

Tire Race
Girls

  • Ages 4 and under – Rebecca Barnhardt, first; Braylee Patterson, second; Elaina Gifford, third
  • 5 through 7 – Earlene Partridge, first; Rachel Barnhardt, second; Amelia Arb, third
  • 8 through 10 – Kyla Vogeler, first; Olivia Lawhorn, second; Aleigha Allison, third
  • 11 through 13 – Tristen Duncan, first; Becca Rathert, second; Katelyn Unruh, third
  • 14 and up – Brittany Kramer, first; Katie Town, second; Nicole Duncan, third

Boys

  • Ages 4 and under –Braeden Montgomery, first; Levi Arb, second
  • 5 through 7 – Josiah Gogadi, first; Tristen Forth, second; Andrew Allison, third
  • 8 through 10 – Joseph Gogadi, first; Caleb Anschutz, second; Colten Woodson, third
  • 11 through 13 – Keegan Anschutz, first; Cameron Duncan, second; Kyler Anschutz, third
  • 14 and up – Chris Allison, first; Joe Arb, second; Sam Town, third

Sack Race
Girls

  • Ages 4 and under – Rebecca Barnhardt, first; Alexis Rice, second; Kaylee Criqui, third
  • 5 through 7 – Rachel Barnhart, first; Amelia Arb, second; Kate Wagner, third
  • 8 through 10 – Olivia Lawhorn, first; Kyla Vogeler, second; Olivia Lacey, third
  • 11 through 13 – Becca Rathert, first; Lexi Bryant, second; Makayla Kramer, third
  • 14 and up – Brittany Kramer, first; Heidi Arb, second; Kali Holt, third

Boys

  • Ages 4 and under –Braeden Montgomery, first; Levi Hill, second
  • 5 through 7 – Josiah Gogadi, first; Zach  Criqui, second; Tristan Forth, third
  • 8 through 10 – Brandon Partridge, first; Caleb Anschutz, second; Joseph Gogadi, third
  • 11 through 13 – Keegan Anschutz, first; Colby Lawhorn, second; Cameron Duncan, third
  • 14 and up – Kevin Kramer, first; Joe Arb, second; Sam Town, third

Water Balloon

Becca Rathert and Abigail Allison, first

Egg Toss

Sam Town and Kevin Kramer, first

Turtle Race

Jordyn Duncan, Brandon Partridge, and Ava Lacey


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Contact us: Osage County News | P.O. Box 62, Lyndon, KS 66451 | [email protected] | 785-828-4994 | Powered by Osage County, Kansas